Rozmiary ptaków – informacje

Wykonująca charakterystyczna kółka kukułka to, kojarząca się chyba wszystkim z nas, oznaka wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średnich rozmiarów, który dumnie reprezentuje ród kukułkowatych. Zasięg występowania kukułki zwyczajnej jest dość szeroki. Upodobała ona sobie strefę umiarkowaną oraz pokrytą lasami część Euroazji i Afryki. Spotkać ją można też w Azji i w Europie, w której skrupulatnie pomija tylko Islandię.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka jest intensywność występowania tego gatunku ptaka na obszarze naszego kraju, bowiem w niektórych rejonach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. Najczęściej spotyka się go na niżowym obszarze kraju. Lubi on też zróżnicowane krajobrazy- zaczynając od lasów oraz zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na sąsiedztwie trzcinowisk rosnących przy wodnych zbiornikach.

Rozmiary ptaków

Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi oraz klinowaty. Ubarwienie samca i samicy łatwo pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec posiada jasnoszarą powierzchnię ciała, głowę, szyję i pierś, zaś ogon jest wyraźnie ciemniejszy, z białymi plamami , a także typową pręgą końcową. Spód ciała zdobi natomiast poprzeczne prążkowanie w kolorze biało-szarym.

Samice mają natomiast typowy rdzawy nalot na szyi. Wiele razy można zobaczyć także samicę, które posiadają na całej powierzchni ciała ciemne, poprzeczne prążki. Nasada dzioba oraz nogi u obydwu płci są w tej samej, żółtej barwie. W tym samym kolorze są także tęczówki kukułki zwyczajnej. Kukułka zwyczajna, jako jeden z reprezentantów kukułkowatych, jest przykładem pojawiającego się u ptaków zygodactyles, czyli specyficznego ukształtowania nóg. Dwa palce skierowane są do przodu, natomiast dwa kolejne w kierunku przeciwnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *